Skontaktuj się z nami: +48 666 885 991

PL EN

Jak zastrzec numer PESEL

Czy zastrzegłeś już swój PESEL? Nie? To pora nadrobić zaległości, bo PESEL trzeba chronić. Samo zastrzeganie to nic trudnego, wystarczy posiadać aplikację mObywatel 2.0.

Słyszałeś historie, że komuś skradziono tożsamość? Albo o tym, jak ktoś wpadł w finansowe tarapaty, bo nieznajomy wyłudził kredyt na cudze dane osobowe?

Dzięki usłudze „Zastrzeż PESEL” możesz chronić swoją tożsamość. Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, czyli m.in. banki, będą musiały regularnie aktualizować swój rejestr i sprawdzać, czy PESEL klienta jest zastrzeżony.

Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Mechanizm działania usługi jest banalnie prosty. Gdy zastrzeżesz swój PESEL, nikt nie będzie się nim mógł posłużyć. Nawet Ty! Oczywiście, sytuacja taka jest w pełni odwracalna, a cofnięcie zastrzeżenia równie łatwe, jak uruchomienie usługi. Ale to ty decydujesz, kiedy i w jakiej sytuacji PESEL ma być „aktywny”.

Jeśli zastrzeżesz PESEL, nikt nie weźmie „na ciebie” kredytu czy pożyczki, ani nie otworzy rachunku w banku, nikt nie kupi abonamentu u operatora telekomunikacyjnego, a Twoje konto pozostanie bezpieczne. 

Kto musi sprawdzić, czy PESEL jest zastrzeżony

Choć zastrzeganie było dostępne już kilka miesięcy temu, dopiero od 1 czerwca 2024 r. działają przepisy, które nakładają na niektóre podmioty obowiązek weryfikacji, czy numer PESEL jest zastrzeżony. Do tych organów zaliczają się między innymi:

  • banki
  • firmy pożyczkowe
  • notariusze
  • operatorzy telekomunikacyjni

To na nich przerzucony jest obowiązek i odpowiedzialność za aktualizowanie rejestrów oraz kontrolowanie, czy twoje dane są chronione. 

Oznacza to, że w przypadku gdy zastrzegłeś PESEL, a pomimo tego na przykład bank zawarł umowę kredytową na twoje dane, to nie ty poniesiesz konsekwencje, a bank, który niewłaściwie zweryfikował numer ewidencyjny.

Jak zastrzec numer PESEL

Możesz to zrobić na dwa sposoby. O pierwszym tylko wspomnimy, bo jest bardziej „uciążliwy”, gdyż wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie gminy i złożeniem specjalnego wniosku.

Dużo szybszym rozwiązaniem jest rządowa aplikacja mObywatel 2.0. To bezpłatne narzędzie do zarządzania swoimi urzędowymi sprawami (np. logowaniem do Profilu Zaufanego). Samodzielne zastrzeżenie PESEL w mObywatel jest dziecinnie proste: wystarczy zalogować się do aplikacji i wybrać usługę „Zastrzeż PESEL”. Przesunięcie suwaka w prawo oznacza zastrzeżenie. Jak łatwo się domyślić, cofnięcie jest tak samo łatwe – wystarczy przesunąć przycisk w przeciwną stronę.

Teoretycznie zastrzeganie i cofanie dzieje się w czasie rzeczywistym, jednak w praktyce może wyglądać to nieco inaczej. Z niektórych komentarzy, jakie pojawiły się po wprowadzeniu usługi, wynika, że cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest widoczne w systemach dopiero po 24 godzinach. Zatem jeśli planujesz wizytę u notariusza (by podpisać jakąś umowę) albo załatwianie formalności w banku (by wziąć kredyt lub wypłacić gotówkę w placówce), lepiej odznacz usługę w mObywatel dzień wcześniej. Tylko pamiętaj, by ponownie zastrzec numer PESEL, gdy już załatwisz swoje bankowo-urzędowe sprawy. Nikt tego za ciebie nie zrobi.

Czy za każdym razem trzeba cofać zastrzeżenie?

Numer ewidencyjny PESEL wykorzystywany jest w wielu bardzo codziennych sytuacjach, na przykład podczas rejestracji w przychodni, w aptece przy realizacji recepty albo na poczcie odbierając paczkę. 

Czy to oznacza, że do każdej takiej czynności potrzebne jest „uwolnienie” numeru PESEL? Absolutnie nie! Zastrzeżenie działa tylko w konkretnych zdarzeniach, przed konkretnymi podmiotami. Wizyta u lekarza, kupowanie biletu lotniczego czy głosowanie w wyborach – choć PESEL jest wymagany – nie wiążą się z zastrzeganiem numeru i jego odblokowywaniem. 

Kradzież tożsamości to ogromny problem, ale dziś to ryzyko można zminimalizować i to w bardzo przystępny sposób. Wystarczy aplikacja mObywatel i jeden przycisk, by być lepiej chronionym. Lepiej zawczasu zastrzec swój numer pesel niż później borykać się z odkręcaniem nielegalnych umów, kredytów, pożyczek.Warning: Only the first byte will be assigned to the string offset in /home/ipsum/domains/biuro-ipsum.pl/public_html/wp-content/plugins/responsive-menu/v4.0.0/inc/helpers/custom-functions.php on line 218