Skontaktuj się z nami: +48 666 885 991

PL EN

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu

Długo wyczekiwane zmiany w sposobie wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zostały nareszcie ogłoszone. 21 marca 2024 roku Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wspólnie z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim przedstawili propozycję zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. 

Długo wyczekiwany przez środowisko przedsiębiorców zmiany nareszcie się konkretyzują. Głównym założeniem jest przede wszystkim uproszczenie metody wyliczania wysokości składki zdrowotnej oraz jej wielkość. Przypomnijmy, że obecnie wysokość daniny zależy od formy opodatkowania, wysokości minimalnego wynagrodzenia (minimalna wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej) czy od osiągniętego dochodu. 

Teraz ma to się zmienić.

Nowe zasady wyliczania składki

Co proponują ministerstwa? Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, nie będą już musiały co miesiąc wyliczać wysokość swojej składki zdrowotnej. Ma być stała – 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dziś byłoby to ok. 286 zł. Tym samym wysokość składki byłaby uniezależniona od dochodu.

Był to jeden z głównych zarzutów wobec obecnego systemu – składka zdrowotna liczona od dochodu była quasipodatkiem.

Dla osób rozliczających się liniowo składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale dla przedsiębiorców z dochodem do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej takiego dochodu składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki.

Z kolei rozliczający się na podstawie ryczałtu mogą liczyć na składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75-proc. minimalnego wynagrodzenia dla miesięcznego przychodu do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Ci zarabiający więcej będą płacić dodatkowe 3,5 proc. od nadwyżki.

Prosty sposób liczenia składki zaproponowano też dla przedsiębiorców korzystających z tzw. karty podatkowej. W ich przypadku wynosić ma 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Co przyniosą zmiany w składce?

Wg zapewnień Ministra Finansów na nowym sposobie obliczania składki zdrowotnej skorzysta 93 proc. przedsiębiorców, jedynie niewielka część najlepiej zarabiających „ryczałtowców” poniesie dodatkowe koszty.

Nowe rozwiązania mają przynieść ulgę nie tylko dla kieszeni – prosty sposób wyliczenia to także mniejsze ryzyko pomyłek i mniejsze obciążenie czasowe, czy to samych przedsiębiorców, czy biur rachunkowych.

Proponowane zmiany muszą teraz trafić do projektu ustawy, a następnie przejść przez ścieżkę legislacyjną. Zgodnie z zapowiedziami nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców ma obowiązywać od początku 2025 roku.